СУЧАСНИЙ ЗАВОД
З ВИРОБНИЦТВА ГНУЧКОГО ПАКОВАННЯ
Київська область, с. Рославичі,
вул. Нова б. 2

Ми створюємо пакування, щоб харчові продукти стали доступними та безпечними для людей.
office@parusflex.com

Новий закон №1489-1Х

В Україні 10.12.2021р. набрав чинності закон №1489-1Х про заборону безкоштовного розповсюдження деяких видів пластикових пакетів у магазинах, на ринках та у сфері обслуговування. Він спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів та обмеження їх поширення з метою покращення стану навколишнього середовища, дотримання екологічних норм та доброустрій територій.

У чому ж новація, і які пакети заборонені тепер в Україні?

Ще 1.06. 2021 року Верховною Радою ухвалено закон, який обмежив використання пластикових пакетів на території України. Текст документа свідчить, більшість його норм запроваджується через пів року з набрання чинності документа, тобто. з 1.12.2021,

введення ще частини норм буде проведено через 9 місяців – до березня 2022 року.

Які ж пакети опинилися під забороною?

На даний час в Україні заборонено безкоштовне розповсюдження 3 видів пластикових пакетів:

 • пластикові пакети, що оксорозкладаються, – це пакети, виготовлені з матеріалу, що складається з поліетилену та оксоразлагаемих домішок;
 • надтонкі пластикові пакети, що мають стінки завтовшки менше ніж 15 мкм;
 • тонкі пластикові пакети, що мають стінки завтовшки від 15 до 50 мкм.

Причина такої заборони полягає в тому, що ці види пакетів мають найменший термін використання (в середньому не більше 20 хвилин). Але при цьому саме вони сприяють пластиковому забрудненню навколишнього середовища.

Ці пакети можна сплутати з іншими, щільнішими (завтовшки понад 50 мкм), які поки що не заборонені. Треба пам’ятати, що під заборону потрапили всім звичні т.зв. «маєчки», які досі активно використовувалися для пакування багатьох видів товарів у торгових точках, магазинах та на ринках та тонкі «відривні» пакети без ручок.

Де не можна їх використовувати?

Ці види пакетів тепер заборонені для безкоштовного розповсюдження (але ще доступні для продажу):

 • у торгових роздрібних мережах, магазинах, на ринках;
 • на підприємствах громадського харчування,
 • у будь-яких компаніях, які здійснюють діяльність у сфері послуг.

Присутні винятки.

Заборона не поширюється:

 • на пакети, що використовуються для пакування та транспортування свіжих риб, м’яса та продуктів, з них виготовлених. Крім того, сипких продуктів і льоду (для первинного пакування цих товарів у надтонкі пластикові пакети шириною до 225 мм без бічних складок, глибиною до 345 мм з урахуванням бічних складок, довжиною до 450 мм з урахуванням ручок)
 • на біорозкладні пластикові пакети, які здатні розкладатися за участю мікроорганізмів на елементи природного походження та відповідають стандартам та нормам по утилізації способом компостування або біорозкладання
 • на пакети для первинного пакування для м’яса, риби та сипких продуктів такі пакети безкоштовно будуть доступні в Україні до 2023 року

Чи можна придбати пластиковий пакет під час розрахунку?

 • Заборона не поширюється на щільні пластикові пакети, які зазвичай продаються на касах супермаркетів для пакування чи перенесення товарів.
 • На сьогодні не існує жодної заборони продавати або використовувати великі щільні пакети завтовшки понад 50 мкм.

Чи передбачено штрафи за порушення закону про пластикові пакети?

Порушники закону можуть бути оштрафовані на суму від 1700 до 3400 грн, повторне порушення спричинить штраф від 3400 до 8500 грн. Ці штрафи визначені для торгових мереж, точок та компаній, які ігнорують нові норми щодо заборони безкоштовного розповсюдження деяких видів пластикових пакетів.